Warunki przyjmowania do Szkół Pożarniczych



Służba kandydacka w Państwowej Straży Pożarnej jest odbywana w:

- Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie (SGSP)
Absolwenci SGSP uzyskują tytuł inżyniera bezpieczeństwa pożarowego lub inżyniera bezpieczeństwa cywilnego oraz stopień służbowy młodszego kapitana (studia inżynierskie I stopnia - 4-letnie). Kolejnym etapem kształcenia jest uzyskanie tytułu magistra (studia magisterskie II stopnia - 3 semestry).

- Szkołach Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu , Częstochowie i Krakowie
Ukończenie Szkoły Aspirantów pozwala na uzyskanie tytułu technika pożarnictwa oraz stopnia służbowego - młodszy aspirant.



Do służby kandydackiej w Państwowej Straży Pożarnej, może być przyjęta na podstawie dobrowolnego zgłoszenia osoba, która:

posiada:
- obywatelstwo polskie
- zdolność psychiczną i fizyczną do służby w Państwowej Straży Pożarnej

uzyskała:
- świadectwo dojrzałości i nie przekroczyła 25 roku życia - jeżeli ubiega się o przyjęcie do służby kandydackiej w Szkole Głównej Służby Pożarniczej
- świadectwo dojrzałości lub świadectwo ukończenia szkoły średniej i nie przekroczyła 23 roku życia - jeżeli ubiega się o przyjęcie do służby kandydackiej w szkołach aspirantów PSP

złoży:
- zobowiązanie do pełnienia służby w Państwowej Straży Pożarnej po ukończeniu służby kandydackiej
- z wynikiem pomyślnym egzamin wstępny



Osoba ubiegająca się o przyjęcie do służby kandydackiej składa podanie do komendanta szkoły:

- do dnia 31 maja - w wypadku ubiegania się o przyjęcie do służby kandydackiej w Szkole Głównej Służby Pożarniczej
- do dnia 15 maja - w wypadku ubiegania się o przyjęcie do służby kandydackiej w Szkołach Aspirantów PSP


Do podania osoba ubiegająca się o przyjęcie do służby kandydackiej dołącza:

- oryginał świadectwa dojrzałości lub świadectwa ukończenia szkoły średniej
- własnoręcznie napisany życiorys



Wzory podań określają załączniki rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 sierpnia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad, warunków i trybu przyjmowania do służby kandydackiej w Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U. nr 101, poz.638).

Komendant szkoły PSP dokonuje wstępnej kwalifikacji podań i dołączonych do nich dokumentów, w wyniku której osobie nie spełniającej ww. warunków, zwraca złożone dokumenty, podając przyczyny nie zakwalifikowania do dalszego postępowania rekrutacyjnego.

Osoba ubiegająca się o przyjęcie do służby kandydackiej jest obowiązana wnieść opłatę w wysokości ustalonej przez komendanta szkoły PSP. Wysokość opłaty nie może przewyższać planowanych kosztów związanych z przeprowadzeniem postępowania rekrutacyjnego.

Osoba ubiegająca się o przyjęcie do służby kandydackiej, zakwalifikowana przez komendanta szkoły PSP do dalszego postępowania rekrutacyjnego, otrzymuje skierowanie do poradni psychologicznej w celu przeprowadzenia badania o zdolności do służby w Państwowej Straży Pożarnej.

Osoba ubiegająca się o przyjęcie do służby kandydackiej składa egzamin wstępny (teoretyczny i sprawnościowy), którego zakres i termin określa komendant szkoły PSP.

Egzamin wstępny do SGSP ma charakter konkursowy i obejmuje sprawdzian teoretyczny z matematyki, fizyki i wybranego języka obcego oraz sprawdzian sprawności fizycznej - bieg na 1000 m, 50 m oraz podciąganie na drążku.

Egzamin do szkoły aspirantów PSP stanowią dwa odrębne testy z chemii i fizyki oraz sprawdzian sprawności fizycznej - bieg na 1000 m, 50 m oraz podciąganie na drążku (zobacz punktację).

Komisja rekrutacyjna, po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego oraz na podstawie protokołu komisji egzaminacyjnej, sporządza protokół zawierający listę osób wstępnie zakwalifikowanych do służby kandydackiej.

Komisja egzaminacyjna sporządza protokół, w którym zamieszcza wyniki egzaminu wstępnego uzyskane przez osobę ubiegającą się o przyjęcie do służby kandydackiej.

Na podstawie protokołu komisji rekrutacyjnej, komendant szkoły PSP wydaje wstępną decyzję o przyjęciu do służby kandydackiej.

Osoba przyjęta do służby kandydackiej jest kierowana do właściwej komisji lekarskiej podległej Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji w celu ustalenia jej zdolności psychicznej i fizycznej do służby w Państwowej Straży Pożarnej.

Osobę przyjętą do służby kandydackiej, posiadającą zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia służby w Państwowej Straży Pożarnej, stwierdzoną orzeczeniem komisji lekarskiej MSWiA, komendant szkoły PSP kieruje na przeszkolenie z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

Po zakończeniu przeszkolenia, strażak w służbie kandydackiej podlega opiniowaniu na zasadach określonych w przepisach w sprawie przebiegu służby kandydackiej oraz szczegółowych zasad i trybu opiniowania strażaków w służbie kandydackiej.

Przyjęcie strażaka w służbie kandydackiej w poczet słuchaczy szkół PSP następuje po:
- zaliczeniu przeszkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej
- uzyskaniu pozytywnej opinii
- złożeniu zobowiązania
- złożeniu ślubowania
- immatrykulacji - w przypadku słuchaczy Szkokły Głównej Służby Pożarniczej

Decyzję o przyjęciu strażaka w służbie kandydackiej w poczet słuchaczy szkół PSP wydaje komendant szkoły PSP.