Jest to najwyższe wzniesienie Wysoczyzny Gnieźnieńskiej, równocześnie najwyższy punkt Powiatu Gnieźnieńskiego, czwarte wzniesienie w Województwie Wielkopolskim. Punkt widokowy wchodzi w skład Wału Wydartowskiego, który jest wzgórzem morenowym - pozostałością zlodowacenia bałtyckiego, w przeszłości był ważnym punktem strategicznym.
W 1942 roku Niemcy wybudowali tutaj drewnianą wieżę obserwacyjną o wysokości 70 metrów. W 1956 roku wieża spłonęła od uderzenia pioruna, niedługo po tym zdarzeniu wojsko wybudowało nową, równiez drewnianą o wysokosci 50 metrów. W późniejszym czasie została zastąpiona konstrukcją metalową o wysokości 25 metrów. Ostatnia wieża została rozebrana w latach 60-tych XX wieku.
Podczas sprzyjających warunków rozciąga się z tego miejsca rozległy widok.
Do zobrazowania co gdzie widać wykorzystamy zegarki. Ustawmy się tak aby wskazówka godziny 6 wskazywała wieżę obserwacyjną (czyli wieża musi być za naszymi plecami) i teraz:
- na godzinie 2 daleko w oddali widzimy kominy elektrowni w Pątnowie, przy dobrym kącie padania słońca widać także bazylikę w Licheniu
- na godzinie 5 widzimy wieżowcę i katedrę w Gnieźnie
- na godzinie 7-8 widzimy komin Kawernowego Podziemnego Magazynu Gazu
- na godzinie 9-10 widzimy wieżę oraz hałdy w cementowni w Piechcinie (bardzo ładnie oświetlona w nocy), Janikowo oraz wieżowce w Inowrocławiu
- na godzinie 10-11 widzimy Mogilno
- na godzinie 11-12 widzimy wielkie wiatraki energetyczne koło Strzelna

Punkt widokowy w Dusznie (maj 2006)

Widok z wieży (maj 2006)

Widok z wieży - jedne z większych pagórków w okolicy (maj 2006)

Widok z wieży - widok na Trzemeszno (maj 2006)

Widok z wieży - widok na odległe o 25 km w linii prostej hałdy w Piechcinie (maj 2006)


"Mapa turystyczno-fotograficzna - okolic Gniezna, Trzemeszna, Mogilna" ; copyright Sebastian Jeżewski "SebekFireman"